![]()
on 13/12/2025, 21:19:38, in reply to "Re: Geschiedenis Drie-Eenheid En Voormenselijk Bestaan Van Jezus"
alvast een fijne zondag gewenst Elle, groetsels
Previous Message
Dag Rhode,
Ook met alle respect: Wat wil jij dan benadrukken in Kol. 1:15-16?
Wil je benadrukken dat "eerstegeborene" een ander woord is voor "eerstgeschapene",
dus dat Jezus als het Woord of als de Wijsheid het eerst geschapen werd door God?
Ik geloof wel dat Jezus de belangrijkste geschapene of verwekte van de gehele schepping is.Dit wordt ook in profetische zin in Ps. 2:12 genoemd, nl. dat men de door God aangestelde Zoon moet "kussen" om niet te gronde te gaan. Ook de engelen moeten volgens Heb. 1:6 de eerstgeborene van God huldigen/eer toebrengen wanneer God zijn eerstgeborene wederom/opnieuw in de
bewoonde wereld brengt.
Als je een concordantie van de bijbel hebt,
bekijk dan a.u.b. hoe het woordje "eerstgeborene"
of in het meervoud "eerstgeborenen"
worden gebruikt.
Iemand kan zelfs "tot eerstgeborene" worden gesteld ,
terwijl hij in werkelijkheid dat niet is......
David was helemaal niet de eerstgeboren zoon van Isai.
Hij werd door Yehovah God echter tot eerstgeborene gesteld , zoals hieronder in Ps. 98:28 staat,
nl. dat hij in Gods ogen de hoogste en belangrijkste koning der aarde was.
Psalmen 89:28
"Ja, Ik zal hem tot een eerstgeborene stellen, tot de hoogste van de koningen der aarde". Eerstgeborene kan men zowel letterlijk als figuurlijk nemen.
Dit werd er van David gezegd in zijn hoedanigheid als 'zoon van God' toen hij tot koning werd verwekt (Ps. 2:7-12).
Ook Salomo werd door God "zijn zoon" genoemd in 2 Sam. 7:14.
Zo is Jezus de "eerstgeborene" of belangrijkste van zowel de gehele schepping alsook van de nieuwe schepping (2 Kor. 5:16-19; 1:20-22). Hij heeft door zijn werk aan het kruis alsook als de 2e Adam de gehele schepping gered, waardoor hij door Paulus
dan ook zowel het beeld van de onzichtbare God alsook de eerstgeborene der ganse schepping wordt genoemd.
Zo wordt Jezus ook "de eerstgeborene" onder vele broederen genoemd in Rom. 8:29 waar staat:
"29 Want die Hij tevoren gekend heeft, heeft Hij ook tevoren bestemd tot gelijkvormigheid aan het beeld zijns Zoons, opdat Hij de eerstgeborene zou zijn onder vele broederen;". Efeze 1:4-6 verwijst ook weer naar "tevoren" en dat is "voor de grondlegging der mensenwereld", en niet vóór de schepping of grondvesting der aarde. In Gen. 3:15 wordt min of meer hetzelfde gezegd als in 1 Pet. 1:20 en Joh. 17:3 en in 17:24, nl. na de zondeval, maar voordat er kinderen werden geboren aan Adam en Eva uit het inbrengen van menselijk zaad, verwoord in het woordje 'katabole' der mensenwereld.
Er is zelfs sprake van "de gemeente der eerstgeborenen" in Heb. 12:22-24 waar staat:
"22Maar gij zijt genaderd tot de berg Sion, tot de stad van de levende God, het hemelse Jeruzalem, en tot tienduizendtallen van engelen, 23en tot een feestelijke en plechtige vergadering van eerstgeborenen, die ingeschreven zijn in de hemelen, en tot God, de Rechter over allen, en tot de geesten der rechtvaardigen, die de voleinding bereikt hebben, 24en tot Jezus, de middelaar van een nieuw verbond, en tot het bloed der besprenging, dat krachtiger spreekt dan Abel.
Heb. 2:10-12 zegt: "10Want het voegde Hem, om wie en door wie alle dingen bestaan, dat Hij, om vele zonen tot heerlijkheid te brengen, de Leidsman hunner behoudenis door lijden heen zou volmaken. 11Want Hij, die heiligt, en zij, die geheiligd worden, zijn allen uit één; daarom schaamt Hij Zich niet hen broeders te noemen, 12en Hij zegt: Uw naam zal ik aan mijn broeders verkondigen,
in het midden der gemeente zal ik U lofzingen;".
===========================================================
Maar misschien heb jij een andere bedoeling zoals ik bovenaan schreef, dus eerstgeborene zijn is eerstgeschapene zijn, en dus klopt het niet wat ik schreef??
In feite heeft dit alles te maken met de "voorbeschikkingsleer" of "predestinatieleer" van Calvijn, nl. beschikte God al voordat de gehele schepping er was al degenen die verdoemd zouden worden en welke mensen behouden zouden worden. Daarbij wordt er dan geen rekening gehouden met de twee termen met een verschillende betekenis en inhoud, nl. "grondvesting der aarde" en "de grondlegging (katabole) van de wereld der mensen".
"Wereld" en "aarde" worden door elkaar gebruikt waardoor er iets wordt geleerd wat één van de grootste struikelblokken voor mensen is die geloven en met de geloofszekerheid en redding der mensenwereld, of de (vermeende) voorbeschikte verdoemenis. BTW, ik geloof niet in alverzoening...... maar in de mogelijkheid van redding voor ware gelovigen door het geloof in Jezus' offer. Voor degenen die deze mogelijkheid niet aannemen, kan er geen hoop bestaan (1 Thess. 4:13).
Groetjes,
Elle
Previous Message
1). Het profetische/ideëele voorbestaan in beloften beschreven gelijk al ná de zondeval, dus toen het nodig was om in een verlossingsplan te voorzien voor de mensheid (Gen. 3:15; het zaad van de vrouw), maar vóórdat er kinderen werden geboren aan Adam en Eva, anders gezegd, vóór de grondlegging (katabole, uitstorten van zaad) der mensenwereld door Adam en Eva.
Hoi Elle,
Met alle respect, maar de Apostel Paulus zegt in
kolossenzen 1:15-16 toch het tegenover gestelde als wat jij zegt, over Jezus.
groetjes Rhode.
Previous Message
Ego Sum Via Veritas Et Vita ![]()
39